Skolioza

Skolioza

Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa, któremu często towarzyszy rotacja kręgów. Jest to najczęstsza choroba kręgosłupa występująca wśród młodych ludzi. Początkiem skoliozy są zwykle wady wrodzone, takie jak krzywica lub paraliż. Najczęściej jednak, pochodzenie skoliozy jest niewiadome (skolioza idiopatyczna), a schorzenie to pojawia się, szczególnie u kobiet, w trakcie lub tuż przed okresem dojrzewania.

Objawy:

Charakterystyczną cechą choroby jest garb. W początkowej fazie skoliozy, trudno dostrzec inne objawy prócz krzywej postawy. W przypadkach zaawansowanych skolioz, występuje zwężenie i obciążenie narządów wewnętrznych, takich jak serce i płuca. Dodatkowo, krzywizny powodują zużycie kręgosłupa, które w z kolei powoduje ból i ograniczenia mobilności.

Terapia:

Niewielkich i średnich rozmiarów skoliozy leczymy z użyciem terapii zachowawczych, takich jak fizjoterapia lub gorset. Tylko w przypadku skrzywienia powyżej 40 stopni konieczne jest wyeliminowanie wadliwej postawy przez wzmocnienie odpowiednich części kręgosłupa.